QARDO
  • QARDO
  • PRAVIDLA
  • AUTOR
  • GALERIE
  • PRESS
  • KONTAKT

Václav fanta

​Umělecký fotograf Václav Fanta se narodil 17. dubna 1940 v pražské čtvrti Nusle v rodině živnostníka. Základy pro své zaujetí uměleckou, vědeckou i reportážní fotografií získal při studiu na Střední umělecké grafické škole v Praze pod Petřínem, zaměřené na technologie grafických i fotografických technik, kterou absolvoval studiem v letech 1954 – 1958. Po krátké praxi, kterou prošel jako typograf v podniku Kartografia, se rozhodl pro profesi fotografa a přihlásil se ke studiu oboru Umělecké fotografie na pražské FAMU, od jejíchž pedagogů získal zkušenosti i pokoru vůči nekonečným možnostem práce s fotografií, které se pak věnoval v různých oborech a zaměstnáních. 

​Vědecká fotografie byla náplní jeho práce v Mikrobiologickém ústavu ČSAV. Poté prošel i světem fotografie módy při práci pro Centrotex, někdejšího exportéra československého textilu. Jako novinář - fotoreportér Mladé Fronty publikoval jak fotografie reportážní, tak umělecké, pořízené z cest po tehdejším Československu a mnoha zemích Evropy. Vznikly tak soubory jeho snímků z Moskvy, Budapešti a Berlína. 
Picture
Roční stipendijní pobyt v letech 1975-76 v Mexiku mu umožnil pořídit mimo jiné četné fotografie aztéckých, mayských a toltéckých kultur. Ve větším detailu a z jiného úhlu pohledu se k těmto záběrům vrátil při své druhé cestě do Mexika roce 1980. Dalšími exotickými zeměmi, které se staly cílem jeho cest za fotografií, byly Venezuela a Afganistán.

Koncem sedmdesátých let přichází jako fotoeditor do Tiskové agentury Orbis, jejímž úkolem bylo propagovat Československo v zahraničí. I zde se věnuje reportážní fotografii. Jeho možnosti práce s fotografií však stále více omezuje zákeřná choroba retinitis pigmentosa, která ho postupně připravuje o zrak. Po 50. roce věku se jeho zrak zhoršil natolik, že musel odejít do invalidního důchodu.

​Zde začíná druhá etapa života Václava Fanty, cele věnovaná práci pro ty, které osud postihl stejným způsobem, pro nevidomé a slabozraké. S několika nevidomými přáteli zakládá v roce 2004 Vokál Klub SONS, smíšený pěvecký sbor nevidomých a slabozrakých, který kromě mnoha koncertů vydal i CD svých písní a skladeb. Speciálně pro nevidomé Václav Fanta vymyslel společenskou hru QARDO, v níž již několik let probíhají turnaje a která si našla cestu i do světa - nejen na Slovensko, ale třeba i do Ruska, Panamy a Kanady.  Ve spolupráci se sponzorem – firmou R MEDIA po léta pravidelně připravuje charitativní projekt kalendáře, vytvářeného z grafických děl členů SČUG Hollar, jehož prodejem se získávají prostředky na pomoc volnočasovým aktivitám nevidomých.

​Pro nevidomé zorganizoval i mnoho zahraničních cest, letecký zájezd katolických nevidomých poutníků do Betléma a Jeruzaléma v Izraeli a několik výprav poutníků i s jejich průvodci do Říma, Švédska, nebo francouzských Lurd. K jeho aktivitám patří i námět a realizace pořádání výstav dřevěných reliéfních obrazů světců pod názvem Nechte maličkých přijíti ke mně v Národní galerii v Anežském klášteře a v roce 2005 i v Bruselu. Výtěžek prodejních výstav grafik a kreseb, většinou darů umělců ze spolku Hollar, věnuje pro činnost Vokál Klubu SONS. Tyto i další aktivity pro veřejnost jako vystupování v rámci komponovaných pořadů zvládá pouze s pomocí přátel, rodiny a blízkých. Jistě pozoruhodnou činnost Václava Fanty zachytila ve svých pořadech i významná média včetně Českého rozhlasu a České televize.
Powered by Create your own unique website with customizable templates.